Видове риболов :

Sharanovi

Шаран

Шаранът неслучайно е дал името си на известното многобройно рибно семейство. Този симпатичен великан от сладките води всъщност е и най-желаният въдичарски обект – силен, умен, предпазлив, но и борбен. Цяло нещастие за него обаче е и това, че е изключително вкусен.
Виж повече ...


Речен шаран

Истинският речен шаран е много красива риба. Той е покрит с необикновено големи тъмно-жълто-златисти люспи, които на гърба  темнеят със синкав отенък, а на корема светлеят; сякаш по златно поле са посипани гвоздейчета с медни главички.
Виж повече ...





Бял толстолоб

В България, белият толстолоб се размножава само изкуствено. Достоверни съобщения за естественото възпроизводство у нас има единствено в р. Дунав.
Виж повече ...





Пъстър толстолоб

В България, пъстрият толстолоб се размножава само изкуствено. Достоверни съобщения за естественото възпроизводство у нас има единствено в река Дунав.
Виж повече ...




Бабушка

Бабушката е и една от най-широко разпространените наши риби от семейство шаранови. Движи се на стада. Характерно за нея е, че в зависимост от условията на обитаване има много различни вариации.
Виж повече ...



Речен кефал

Предпочита течащите, чисти и хладни води с пясъчно и каменливо дъно. Среща се и в езерата. У нас обитава почти всички реки (без най-горните им високопланински участъци) и много язовири.
Виж повече ...



Морски кефал

Семейството на кефаловите риби, които се отличават с голяма глава, едри, хармонично подредени люспи, е представено в Черно море от един род с четири вида. Рибите – морски кефал, тънкоуст кефал, илария и платерина, са топлолюбиви, с изразен спад на активността през зимата.
Виж повече ...





Мъздруга

Тази риба е първа братовчедка на речния кефал. И макар че външното сходство в чертите е очевидно, все пак мъздругата е друг шаранов вид. От своя сродник кефала се различава по по-високото и масивно тяло и относително ситни люспи.
Виж повече ...


Червеноперка

Гърбът на тази истинска водна красавица е тъмно кафяв със зелен отенък, страните й са с бронзово-златист цвят, а коремът е сребристобял. Перките й са ярко червени, очите и са оранжеви с червени петна.
Виж повече ...




Лин

Линът е може би най-привързаната към тишината и спокойствието наша риба. Иначе и той принадлежи към голямото рибешко семейство на шарановите. От всичките ни сладководни риби линът може би е най-слабо познатият вид за повечето хора.
Виж повече ...




Скобар

Скобарът е разпространен в Централна Европа и в европейската част на Русия. Той предпочита бързеите на реките, следвани от по-дълбоки участъци.
Виж повече ...



Кротушка

У нас обитава реките в цялата страна и много язовири. Една от най-малките наши рибки.
Кротушката е способна да обитава и доста плитки води, независимо дали са подвижни или не.
Виж повече ...

Обикновена (бяла) мряна

У нас тази дънна и стадна риба се среща главно в Дунав, но често се лови и в неговите притоци. В миналото популацията е била разпространена доста нагоре по течението на Искър, но сега очевидно е намалила ареала си на обитание.
Виж повече ...





Черна мряна

Рибата е вретеновидна, някак приятно закръглена и е покрита със ситни здраво захванати люспи. Размерите на черната мряна рядко надхвърлят 35 см на дължина, а теглото може да достигне и до 1 кг.
Виж повече ...




Уклейка

У нас се среща в почти всички реки, изкуствени водоеми и др. И показва много добро развитие, като надхвърля дадените в литературата размери – достига на тегло до 50-60 г и на дължина до 25 см.
Виж повече ...



Платика

Цветът на рибите варира с възрастта или заради характера на водата, която обитават. Малките платики до втората си година освен това не са така изразително гърбави. Техният цвят бие повече на сребро, по-светли са.
Виж повече ... 




Обикновена (златиста) каракуда

Oбикновената каракуда или както понякога неправилно я наричат, златна се явява един от най-разпространените и широко известни представители (по-правилното и название е кръгла или жълта каракуда) на семейство шаранови.
Виж повече ...






Сребриста каракуда


Понякога я наричат, за разлика от обикновената жълта, бяла каракуда. От кръглага езерна каракуда сребристата се различава с малко по-удълженото си (ниско) тяло, по-едрите си люспи. Гърбът на рибата тъмнее в зеленикаво, маслиново до сиво-черно.
Виж повече ...



Бял амур

Белият амур е риба, пренесена в България от Русия, като родината и са реките Амур и Усури в Далечния изток.От там поради изключително ценните си стопански качества и най-вече бързия темп на...
Виж повече ...



Черен амур

Родината на тази риба е басейнът на река Амур (предимно неговата южна част).
Черният амур е риба от семейство шаранови. Достига дължина до 100 см и тегло до 35 кг. Тялото му е умерено удължено, покрито с големи плътни люспи.
Виж повече ...

Няма коментари:

Публикуване на коментар